Bank Spółdzielczy w Miliczu SWIFT CODE: POLUPLPR
nr konta: 58 9582 0000 2000 0024 2660 0001

Facebook Image
Jesteś tutaj: HomeEdukacjaO Szwajcarskich Psach PasterskichEntlebucherEntlebucher - charakterystyka rasy

Entlebucher - charakterystyka rasy

 

 
Entlebucher
Entlebucher Sennenhund
Rasa pierwotna ,pochodzi ze Szwajcarii.
W FCI grupa druga, sekcja trzecia.
Link do wzorca ZKwP:
http://www.zkwp.pl/zg/wzorce/47.pdf
Przeznaczenie
Pierwotnie pies stróżujący i pasterski. Do ich obowiązków należało pilnowanie dobytku i głośnym szczekaniem ostrzeganie gospodarza oraz pomoc w przeprowadzaniu bydła na wypas. Cechowały się wytrwałością , niespożytą energią, a ich lekkość i zwinność doskonale sprawdzały się w górzystych terenach Alp. Obecnie hodowany jako wszechstronny pies towarzyszący. Jego wrodzona inteligencja, lojalność poparta ogromnym temperamentem sprawdza się przy treningach agility, obedience, rally-o. Entlebucher jest psem, któremu właściciel musi poświęcić dużo czasu na spożytkowanie jego energii. Ze względu na swoją wielkość i łatwość utrzymywania znajduje coraz więcej zwolenników.

Wygląd   

Najmniejsza rasa ze szwajcarskich psów pasterskich. Czujny, inteligentny o przyjemnym wyrazie. Wysokość od 40 do 50 cm, a waga od 20 do 30 kg. Pies średniej wielkości, zwarty, o nieco wydłużonej budowie. Sierść krótka, twarda i błyszcząca, w trzech kolorach: czerń, rudy i biały, podszerstek gęsty – łatwa do codziennego szczotkowana i pielęgnacji.

Zdrowie.    
 
Cieszy się dobrym zdrowiem. Rasa posiada skłonności do dysplazji stawów biodrowych i łokciowych, PRA (postępujący zanik siatkówki) oraz EUS (Entlebucher Urinary Syndrome) rzadka choroba nerek. Ostatnio zwraca się również uwagę na występowanie u rasy goniodysplazji.
 
Prawidłowy oczekiwany charakter

To pies pastersko-stróżujący o bardzo żywiołowym charakterze. Lubi mieć swojego właściciela w zasiągu oczu. Źle znosi odosobnienie od rodziny. Inteligentny, bystry i bardzo czujny. Błyskawicznie rozpoznaje zmiany w otoczeniu i głośnym szczekaniem ostrzega właściciela. Odważnie pilnuje swojego terenu robiąc przy tym dużo hałasu, ale nie jest agresywny. Psu należy zapewnić dużo ruchu i pracy umysłowej. Właściciel łatwo zmotywuje psa do uprawiania sportu, ponieważ entlebuchery kochają pracę i zabawę z człowiekiem. Namiętnie uwielbiają aportować. Swoje pasterskie geny w dzisiejszych czasach przenoszą na swoją rodzinę. Zdarza się, że na spacerach biegają wokół właścicieli, czasem szczekając oraz podgryzając pilnują swojego stada. Nie mają skłonności do ucieczek. Znudzony entlebucher szybko sam znajdzie zajęcie ,niekoniecznie odpowiadające właścicielowi. Jest psem dla osoby, która preferuje aktywny tryb życia.
 

----------------------------------------------------------------
"Spodziewaj się, że...

… jako szczenięta entlebuchery będą chętniej goniły za psami, niż za piłeczkami. Minie co najmniej rok, zanim odkryją tę jedną zabawę, której oddadzą się do reszty.
… chodzenie na luźniej smyczy to dla entlebucherów najtrudniejsza rzecz na świecie wymagająca dożywotnich ćwiczeń i nauki.
… wyprowadzanie entlebuchera odbywa się raczej szybkim krokiem. One nie wiedzą, czym są powolne spacery.
… twój entlebucher będzie szczekał na tysiąc sposobów – zależnie od sytuacji. Wkrótce nauczysz się rozpoznawać i rozumieć każdy z nich.
… entlebucher będzie Ci oddany i lojalny, dopóki nie zrobi mu się za gorąco. Opuści Cię dla kawałka cienia lub chłodu.
… zabawa entlebucherów będzie obfitować kontakt fizyczny, warczenie i niedelikatne zachowania. Ta zabawa nie jest aż tak ostra w przypadku kontaktu z psami innych ras.
… entlebucher zauważy, kiedy będziesz wychodził z pokoju. Zapewne będzie chciał Ci towarzyszyć.
… nadepniesz  lub potkniesz o swojego entlebucher kilka razy dziennie. One zawsze są gdzieś pod stopami lub bardzo blisko nich.
… Twoje kolana zostaną podcięte przez pędzącego entlebuchera nie jeden raz.
… entlebucher będzie naprawdę zrelaksowany tylko leżąc na którejś z części twojego ciała. Jeśli pozwolisz psu spać w łóżku może to być niewygodne.
… podłoga w Twojej kuchni będzie najczystszą w całym domu. Entlebucher zje wszystko co się na niej znajdzie.
… entlebucher będzie szczekał kiedy chce, aby coś zmieniło miejsce lub się poruszyło. Będzie szczekać, abyś rzucił mu piłkę, będzie szczekać na torze agility, flayballu, albo jeśli nie dotrzymujesz mu kroku.
… entlebucher będzie równie chętnie bawić się Twoimi stopami co rękami. Nie ma różnicy.
… entlebucher będzie chciał być tam gdzie ty bardziej niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie. Te psy nie znoszą być oddzielonym od swojej rodziny.

 

… entlebucher będzie doskonałym psem stróżującym nie tylko dla Twojej posesji i rodziny, ale i dla przyjaciół czy nawet sąsiadów.
… twój entlebucher będzie wsadzał nos w nie swoje sprawy. Musi wszystko sprawdzić i we wszystkim brać udział. Te psy są wyjątkowo ciekawskie, uważne i odważne.
… entlebucher będzie szedł dumnie i pewnie, nawet jeśli nie wie gdzie idzie.
… entlebucher skończył pracę na dziś, jeśli wreszcie leży na boku i głęboko wzdycha.
… Twój entlebucher będzie się wyraźnie domagał uwagi i czułości.
… zostaniesz uwiedziony przez tą niezwykłą rasę. Ich charyzmie nie sposób się oprzeć."

Tekst ze strony http://entlebucher.weebly.com/   p.Olgi Majchrzak użyty za zgodą właściciela.

 

Go to top